X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Halicz

Bieszczady Zachodnie, woj. podkarpackie
Halicz liczący 1333 m n.p.m. jest trzecim pod względem wysokości szczytem polskich Bieszczadów.

Halicz liczący 1333 m n.p.m. jest trzecim pod względem wysokości szczytem polskich Bieszczadów. Leży pomiędzy Kopą Bukowską a Rozsypańcem we wschodniej części grupy Tarnicy. Z góry rozciąga się wspaniały widok na polskie i ukraińskie Bieszczady, dostrzec stąd można leżące po drugiej stronie granicy pasmo Gorganów. Legenda głosi, że w średniowieczu właśnie tutaj zbiegały się granice Polski, Węgier i Rusi.

Wierzchołek Halicza znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim, który kończy się w Wołosatem. Wycieczka wokół pętli wiodącej przez Wołosate, Halicz i Tarnicę jest nazywana bieszczadzkim klasykiem. Spacer taki trwa około 5 godzin. Trasa wiedzie po pętli, ale można ją też pokonać ruszając z Wołosatego w kierunku Przełęczy Bukowskiej, gdzie znajduje się łagodniejsze podejście i więcej zejść. Miłośnicy trudniejszych wyzwań powinni natomiast udać się w przeciwnym kierunku. Widoki, które można podziwiać ze szlaków sprawiają, że jest to popularna, często wybierana trasa.

Do tej pory nie ustalono,skąd wzięła się nazwa góry. Niektórzy uważają, że pochodzi od ukraińskiego słowa hałyć oznaczającego gawrona, inni znajdują natomiast celtycki rodowód. Faktem jest też, że na Ukrainie znajduje się miasto o tej samej nazwie.