poprzez serwis główny

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie ze względu na malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich. Jest również największym skansenem w Polsce pod względem ilości obiektów.
Na obszarze 38 ha możemy zapoznać się z kulturą polsko-ukraińskiego pogranicza wraz z Podkarpaciem.Odtwarzając układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród poszczególnych grup etnograficznych takich jak Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie, na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Każdy sektor jest doskonale przemyślany i dopasowany do fizjologii terenu.
Obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie i jedna cerkiew z początku XIX w. i kilka kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska i zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki i kuźnie). Zdecydowana większość z tych budynków jest w pełni urządzona oraz udostępniona do zwiedzania.
Ponadto, na terenie Parku Etnograficznego znajduje się również wspaniała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. „Ikona karpacka”, gdzie zaprezentowano ponad 220 ikon z XV-XX wieku.
Dni/godziny
otwarcia:
- maj – wrzesień: codziennie od 8.00 do 20.00
-
październik: od 8.00 do 16.00
- listopad – marzec: od 8.00 do
14.00
- kwiecień: od 9.00 do 16.00