X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Park Etnograficzny w Sanoku

Sanok, woj. podkarpackie
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Jest również największym skansenem w Polsce.

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie ze względu na malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich. Jest również największym skansenem w Polsce pod względem ilości obiektów.

Na obszarze 38 ha możemy zapoznać się z kulturą polsko-ukraińskiego pogranicza wraz z Podkarpaciem.Odtwarzając układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród poszczególnych grup etnograficznych takich jak Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie, na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Każdy sektor jest doskonale przemyślany i dopasowany do fizjologii terenu.

Obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie i jedna cerkiew z początku XIX w. i kilka kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska i zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki i kuźnie). Zdecydowana większość z tych budynków jest w pełni urządzona oraz udostępniona do zwiedzania.

Ponadto, na terenie Parku Etnograficznego znajduje się również wspaniała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. „Ikona karpacka”, gdzie zaprezentowano ponad 220 ikon z XV-XX wieku.

Dni/godziny otwarcia:
- maj – wrzesień: codziennie od 8.00 do 20.00
- październik: od 8.00 do 16.00
- listopad – marzec: od 8.00 do 14.00
- kwiecień: od 9.00 do 16.00