X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Rezerwat Sine Wiry

gminy Cisna i Solina, woj. podkarpackie
Jest to jedno z najbardziej urokliwych i jednocześnie najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Bieszczadach.

Bojkowie i Łemkowie "wirem" nazywali głębinę, która powstawała w miejscach, gdzie rzeki musiały przeciskać się miedzy skałami. Na rzece Wetlinie, obok wsi Zawój, znajdowało się pięć wirów. Najbardziej znany jest Siny Wir umiejscowiony nieopodal osuwiska i to od niego wziął swoją nazwę rezerwat rozciągający się wzdłuż siedmiokilometrowej doliny, w której Wetlina wpływa do Solinki, w Ciśniańsko - Wetlińskim Parku Krajobrazowym. Jest to jedno z najbardziej urokliwych i jednocześnie najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Bieszczadach.

Na parkingu w byłej wsi Polanki leśnicy zainstalowali specjalne kosze na śmieci zabezpieczone przed ciekawskimi niedźwiedziami.Znajduje się tu także tablica przedstawiająca gatunki zwierząt, które mają tutaj schronienie. Idąc z parkingu wzdłuż rzeki, natrafić można na ślady niedźwiedzi oraz odchody wilków znaczących swoje terytoria.

Turyści bardzo chętnie odwiedzają osuwisko na Połomie, którego rynna ma ponad 5 ha powierzchni. Przez powódź z lipca 1980 roku woda podcięła zbocza, a czoło osuwiska zaczopowało rzekę tworząc jeziorko. Koryto zostało udrożnione, natomiast Jeziorko Szmaragdowe pojawia się i zanika w zależności od intensywności opadów. Nie jest niestety tak duże, jak pierwotnie, dlatego też jego nazwa zniknęła już z map. Miejscowi powiadają, że jeziorko będzie widać, gdy „Lipowy Łoś napije się wody”. Na myśli mają poskręcaną lipę, której konary wyglądają jak łeb łosia. Jeśli znikają one pod wodą, znaczy to że opady były solidne, a Wetliną spływa mnóstwo wody. Powyżej jeziorka biegną dwie ścieżki widokowe, jedna z nich prowadzi do Sinego Wiru, a druga do pozostałości nieistniejącej już wsi.

Podczas pobytu w Bieszczadach, warto poświęcić kilka godzin czasu aby odnaleźć ten niepowtarzalny rezerwat, w którym piękno przyrody oraz ślady dzikich zwierząt ukazują niemal całą tajemnicę tego regionu.