X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Zagórz, woj. podkarpackie
Klasztor nazywany jest także Karmelem Zagórskim. Wybudowano go w XVIII wieku i przekazano zakonowi Karmelitów


Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Klasztor nazywany jest także Karmelem Zagórskim. Położony jest na wzgórzu, a z trzech stron otoczony rzeką Osławą, co potwierdza że była to fortyfikacja obronna. Klasztor wybudowano w XVIII wieku i przekazano zakonowi Karmelitów. Świątynię wzniesiono w stylu barokowym, a trójprzęsłowa fasada bez wieży nawiązywała do rzymskiego kościoła Il Gesu. Do otoczonego murem obronnym kompleksu należały także foresteria, szpital dla weteranów wojskowych i kordegarda. 

W 1772 roku wojska rosyjskie oblegały w klasztorze konfederatów barskich; wskutek ostrzału wybuchł pożar, który wyrządził znaczne szkody. Następnie 26 listopada 1822 roku z niewyjaśnionych przyczyn, wybuchł pożar, który całkiem zniszczył wiązania dachowe klasztoru i kościoła. Mimo podjętych prób odbudowy po dwóch pożarach, warownia nie przetrwała. 

Praktycznie do 1997 roku mury ulegały dewastacji, aż podjęto prace nad utrzymaniem obiektu w stanie trwałej ruiny. W tym celu wzmocniono ścianę prezbiterium oraz odbudowano wieże, trwają prace przy restauracji muru obronnego. Dziś ruina jest zabytkiem chronionym, można zobaczyć tam pozostałości fresków iluzjonistycznych, którymi ozdobione były ściany kościoła. Na cokół przed kościołem powróciła figura Matki Boskiej Szkaplerznej. Na wzgórzu odprawiane są nabożeństwa majowe i uroczysta Msza Święta w dzień Matki Boskiej Szkaplerznej, patronki Karmelu.