X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Tarnica

Bieszczady, woj. podkarpackie
Tarnica należy do Korony Polskich Gór i jest najwyższym szczytem w paśmie Bieszczadów, a jej wysokość to 1346 m n.p.m. 

Tarnica należy do Korony Polskich Gór i jest najwyższym szczytem w paśmie Bieszczadów, a jej wysokość to 1346 m n.p.m. Wznosi się ona w grupie gniazda Tarnicy i Halicza na krańcu pasma połonin, około 500 metrów nad Doliną Wołosatki. Nazwa wywodzi się od charakterystycznej, ostro wciętej w grzbiet przełęczy o wysokości 1275 m n.p.m., słowo „tarnita” w języku rumuńskim oznacza siodło, przełęcz.

Grzbiet góry jest wąski, ostry i nieco wydłużony, poza tym posiada dwa wyraźne wierzchołki (1346 i 1339 m n.p.m.). Znajdują się tam złomiska skał, bruzdy naturalnych zagłębień oraz pozostałości po wojennych okopach. Od strony południowej w dół opada wielka, skalna ściana, a niżej wielkie pola kamiennego rumoszu. Na głównym wierzchołku jest punkt geodezyjny oraz żelazny krzyż wraz z tablicą, upamiętniają one pobyt w tym miejscu księdza Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 roku.

Tarnica bez wątpienia jest atrakcyjnym punktem widokowym. Ze szczytu zaobserwujemy niesamowitą panoramę sąsiednich grzbietów a przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności można zobaczyć Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec. 

W te rejony dotrzeć można jedynie za pośrednictwem dwóch szlaków turystycznych. Pierwszy z nich stanowi końcową część Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń - Wołosate) i przepełniony jest niesamowitymi widokami. Druga trasa, oznaczona kolorem niebieskim, bardziej stroma, to szlak Biała- Grybów.