X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Wielka Rawka

Bieszczady Zachodnie, woj. podkarpackie
Jednym z najbardziej znanych bieszczadzkich szczytów jest Wielka Rawka (1304 m n.p.m.). 

Jednym z najbardziej znanych bieszczadzkich szczytów jest Wielka Rawka (1304 m n.p.m.). 
 
Z Wielkiej Rawki rozciąga się piękna panorama. Na zachodzie widać pasmo graniczne z Krzemieńcem, Rabią Skałą, w dole ciągnie się dolina Górnej Solinki. Zobaczyć można Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Magurę Łomiańską, Gniazdo Tarnicy, Kończyk Bukowski z doliną Wołosatki, a nawet ukraińskie Bieszczady z Pikujem, Połoniną Równą, Ostrą Horą. Z Rawki jest także dobrze widoczne słowackie pasmo Wyhorlatu oddzielone od Bukvskich vrchów doliną Cirochy, a to tylko niewielka część miejsc możliwych do zobaczenia ze szczytu Wielkiej Rawki.

Wielka Rawka po raz pierwszy zaistniała w historii turystyki w 1935 r., a rok później powstał szlak niebieski Ustrzyki G. - Wielka Rawka. Dziś Wielka Rawka jest węzłem szlaków, przebiega przez nią szlak niebieski zwany granicznym oraz łącznik, czyli szlak żółty Mała Rawka - Wielka Rawka. Dzięki niemu istnieje połączenie pomiędzy szlakiem granicznym i szlakiem zielonym Jawornik-szczyt 983, który wiedzie przez Małą Rawkę. Wejście na Małą Rawkę daje w kość, gdyż podejście jest dosyć strome. Trasa jest jednak tak malownicza, że warto się trochę namęczyć przed wejściem na szczyt. 

Podziwiając widoki z grzbietu Wielkiej Rawki warto pamiętać, że znajduje się on na głównym wododziale karpackim. Wszystkie strumienie i rzeki wypływające na północ podążać będą do Bałtyku, a południowe znajdą się w Morzu Czarnym.