X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Zagroda Żubra w Mucznem

Muczne, woj. podkarpackie
Zagroda, w której można podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku zachwyca dzikością krajobrazu. 

Zagroda, w której można podziwiać żubry, zlokalizowana jest w Mucznem przy drodze pomiędzy Tarnawą Niżną, a Stuposianami. Powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” . Łatwo jest tu trafić, gdyż do zagrody wiedzie brama z drewnianych bali, a po drodze widać liczne kierunkowskazy. Miejsce to jest warte odwiedzenia ze względu na swoje niezwykłe walory krajoznawcze i przyrodnicze. Muczne zachwyca swoim położeniem, dzikością krajobrazu oraz pustką pozostałą w tych okolicach po wysiedleniach rdzennej ludności w okresie powojennym.

W zagrodzie o powierzchni leśnej ok. 9 ha podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Na terenie lasu przeciętego przez potok, który stanowi źródło świeżej wody dla stada, zorganizowano zadaszone platformy widokowe, z których bez względu na pogodę można podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Żubry bardzo dobrze czują się w tych warunkach, dlatego też stado wciąż się powiększa i na świat przychodzą małe żubrzyki, stanowiące oczywiście atrakcję szczególnie dla najmłodszych. Warto tu przyjechać zobaczyć te majestatyczne stworzenia i wyobrazić sobie jak musiał wyglądać świat, gdy nie dominował w nim jeszcze człowiek.

Żubry oglądać można bezpłatnie codziennie w godzinach 9 – 19. Istnieje też możliwość zwiedzania zagrody z leśniczym –przewodnikiem.