X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Zamek w Łańcucie

Łańcut, woj. podkarpackie
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz oraz niezwykłych kolekcji.

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz oraz niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza malowniczy park w stylu angielskim, gdzie wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze, związane ściśle z dawnym życiem codziennym łańcuckiej rezydencji.

Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych zachowanych należy: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. niestety wszystkie przetrwały do naszych czasów w zmienionej już formie. Szczególne komnaty powstały ok. 1800 r. na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego według projektów Chrystiana Piotra Aignera. Mowa tu o pomieszczeniach takich jak klasycystyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia.

W zamku znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów. Możemy zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin oraz wspaniały księgozbiór. Najstarsze z nich są częścią kolekcji tworzonej przez księżną marszałkową Lubomirską, sprowadzone tu w drugiej połowie XVIII w. Część najcenniejszych obiektów dzisiaj oglądać w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Park zewnętrzny jest otwarty codziennie w godz. od 5.00 do 23.00, natomiast park wewnętrzny, czyli w obrębie fosy, jest udostępniany zwiedzającym:
styczeń, luty, grudzień – 8 – 16
marzec, listopad – 8 – 17
kwiecień, wrzesień, październik – 8 – 18
maj, sierpień – 8 – 20
czerwiec, lipiec – 8 - 21